Jaki klej do płytek ceramicznych?

Kleje do płytek ceramicznych

Aby okładziny z ceramiki czy kamienia były odporne na naciski, uderzenia, zmiany temperatury i zawilgocenie, nie wystarczą dobrze dobrane płytki. Potrzebna jest również odpowiedni klej. Nie ma klejów, którymi można przykleić wszystko i wszędzie. Zazwyczaj im lepsze są parametry kleju, tym jest on droższy. Najtańsze kleje do płytek ceramicznych to zwykłe kleje do stosowania we wnętrzach. Droższe, o podwyższonej elastyczności i przyczepności są produkty specjalistyczne, przeznaczone do konkretnej okładziny (np. do marmuru) lub na określone podłoża (np. mało nasiąkliwe).

Kleje płynne są odpowiednie do przyklejania dużych płytek. Dokładnie wypełniają przestrzeń pod nimi, zapewniając stabilne podparcie na całej powierzchni i chroniąc przed pęknięciami spowodowanymi np. zbyt silnym naciskiem na „pusty” narożnik.
Kleje elastyczne potrzebne są w miejscach narażonych na działanie wysokiej temperatury, np. nad ogrzewaniem podłogowym. Aby zatopić matę, potrzebna jest przynajmniej 5-milimetrowa warstwa zaprawy klejącej. Matę znacznie łatwiej zatopić w masie o rzadszej konsystencji, dlatego najlepiej użyć do tego kleju płynnego.
Kleje o podwyższonej przyczepności powinno się przyklejać okładziny na podłożach, które nie są idealnie czyste, np. na podkładach z resztkami kleju po zerwaniu wykładziny. Zastosowanie jedynie kleju o podwyższonej przyczepności na niepewnym podłożu nie zawsze wystarczy. Może się – okazać, że również podłoże trzeba pokryć podkładem zwiększającym przyczepność.
Kleje szybkowiążące przydają się wszędzie tam, gdzie okładzina musi być szybko gotowa do użytkowania. Jeśli stosuje się tradycyjną zaprawę, trzeba zachować przynajmniej 24-godzinną przerwę, podczas której nie wolno wchodzić na płytki ani ich spoinować. Kleje szybkowiążące schną tak szybko, że można chodzić po płytkach już po kilku godzinach od ich ułożenia.
Kleje zawierające biały cement przeznaczone są głównie do przyklejania nasiąkliwego kamienia, zwłaszcza jasnych płyt marmurowych. Tradycyjne kleje produkowane z szarego cementu mogą spowodować trwałe przebarwienie takich płyt. Jeśli przebarwienie pojawi się na płytach kamiennych przyklejonych klejem z białym cementem, powinno zniknąć już po kilku dniach, czyli po całkowitym wyschnięciu kleju. Płyty kamienne mają zazwyczaj spore wymiary, dobrze jest więc używać do nich zaprawy płynnej.