Zlewozmywak z granitu – obsługa codzienna i konserwacja.

Codzienna dbałość o zlewozmywak

Granit jest wyjątkowo twardym i odpornym materiałem, który w warunkach normalnego użytkowania jest zakupem na całe życie. Aby utrzymać jego atrakcyjny wygląd należy przestrzegać poniższych prostych wskazówek. Silne alkalia, jak amoniak lub soda kaustyczna, kaustyczne roztwory do usuwania powłok malarskich, substancje do czyszczenia pędzli oraz chemiczne środki do usuwania kamienia winny być trzymane z dala od zlewozmywaków, ponieważ długotrwały kontakt z nimi może powodować uszkodzenie powierzchni.

Zlewozmywaki są odporne na wysokie temperatury (do 280°C ). Jednakże nie zaleca się umieszczania w zlewozmywakach bardzo gorących rondli ani patelni, jako że mogą one spowodować uszkodzenie akcesoriów, które są mniej odporne na działanie wysokich temperatur.

W warunkach normalnego użytkowania, zlewozmywak nie powinien zostać uszkodzony przez stosowane w kuchni sztućce, naczynia itp. Jednakże w przypadku wyjątkowo silnego uderzenia lub zbyt dużego nacisku może powstać odprysk lub zarysowanie powierzchni.

Zalecamy, by w trakcie przygotowywania posiłków stosować odpowiednie przyrządy, jak np. deski do krojenia. Nie należy ciąć ani siekać żywności bezpośrednio na żadnym elemencie zlewozmywaka.

Czyszczenie zlewozmywaka

Zalecanym sposobem czyszczenia zlewozmywaka jest przemywanie go płynnym detergentem oraz ciepłą wodą po każdym jego wykorzystaniu. Powierzchnia może zostać następnie przetarta czystą, miękką tkaniną. Procedura ta, wykonywana w sposób regularny, powinna być wystarczająca dla utrzymania powierzchni zlewozmywaka w czystości. Silne zabrudzenia, powodowane np. barwnikami, herbatą, kawą lub sokami roślinnymi zaleca się usunąć jak najszybciej.

Wszelkie pozostające na powierzchni zlewozmywaka ślady powinny zostać wyczyszczone, w zależności od rodzaju śladów i plam, z zastosowaniem odpowiednich środków czyszczących, takich jak płynne detergenty lub mleczka czyszczące. Nie należy stosować wybielaczy gdyż mogą uszkodzić odpływ i uszczelki, mogą też doprowadzić do uszkodzenia powierzchni zlewozmywaka.

W przypadku występowania wody twardej należy zapobiegać osadzaniu się kamienia, jako że plamy osadu kamienia powstają bardzo łatwo i powodują wrażenie odbarwienia powierzchni zlewozmywaka. Osad kamienia może zostać zazwyczaj usunięty za pomocą środka do usuwania kamienia lub po namoczeniu octem lub roztworem octu z wodą w proporcjach 1:1.

Granit jest twardszy niż wiele metali stosowanych do produkcji przyborów kuchennych i w pewnych okolicznościach sprzęt kuchenny taki jak rondle aluminiowe mogą pozostawiać szare ślady na powierzchni zlewozmywaka. Ślady te nie są trwałe – są to odsady metalu, z którego wykonane są rondle i mogą one zostać w prosty sposób usunięte za pomocą „magicznej gąbki FRANKE”.

Nie należy stosować ściernych środków czyszczących, takich jak metalowe myjki do szorowania lub wata stalowa, ponieważ mogą one pozostawiać osady metalu na powierzchni zlewozmywaka, które mogą następnie rdzewieć i sprawiać wrażenie zabrudzenia zlewozmywaka.